TEOG

TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı bizim geleceğimizi şekillendiren, iyi bir sonuç almak durumunda olduğumuz sınavlardan birisidir. Tecrübelerimize göre iyi bir lisede okuyan öğrencilerin Üniversitedeki başarıları büyük bir çoğunlukla üst düzeyde olmaktadır. Dolayısıyla iyi bir Meslek sahibi olabilmek için iyi bir Üniversite ve Bölümde okumalı, bunu başarabilmek için de iyi bir lise eğitimi almak gereklidir. İşte TEOG bu zincirin en önemli halkalarından birisidir.

Sizi TEOG sınavına hazırlarken aslında hayatınızın geri kalanını şekillendirdiğimizin bilincinde olarak mümkün olabilecek en iyi lisede yerinizi almanız için size yardım ediyor olacağım.

TEOG sınavı ne zaman ?
1. Dönem sınavlar Kasım’ın son haftası.
2. Dönem sınavlar ise Nisan’ın son haftası yapılacak.

Bu sene sınavlar 28-29 Kasım’da yapıldı. Bu sınava giremeyenler 14-15 Aralık’ta mazeret sınavına girdiler. SBS’de mazeret sınavı yoktu. TEOG’daki farklardan birisi de bu. Mazeret sınavları gerçekleştiği için artık herkes sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. MEB’in yaptığı açıklamaya göre sınav sonuçlarını Ocak 2014’te açıklanma ihtimali yüksek.

TEOG sistemi ile ilgili detaylı bilgi
TEOG modelinde, iki yazılısı olan derslerin birinci yazılısı, üç yazılısı olan derslerin ikinci yazılısı merkezi sistemde yapılacak. Sınav soruları, SBS’ye paralel olarak öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek nitelikte hazırlanmış.

Sorular 4 şıklı ve yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili şöyle bir durum var ; eğer öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf ise alternatif sorular soruluyor.
Sınav sorularının orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerebileceği söyleniyor.

Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) Nasıl Hesaplanacak ?
Biraz önce kısaca YEP’in nasıl hesaplanacağından bahsetmiştik. Şimdi bunu biraz açabiliriz.

Yılsonu Başarı Puanı (YBP)
6, 7 ve 8. sınıflarda, öğrencinin derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Biraz karışık oldu sanırım. Daha basitçe yılsonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve bu yılsonu puanları, haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP)elde edilecek.

Puanlama 100 üzerinden yapılacak.

Örnek YBP hesaplama tablosu ;
YBP
YBP puanları 6,7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak ve doğrudan YEP’e etki edecektir.

YEP Nedir ?
Ortaöğretime Yerleştirmeye Esas Puan manasındadır. YEP, merkezi sınavlarının %70’i ile 6,7 ve8. sınıf YBP puanlarının ortalamasının %30’unun toplanması ile elde edilecek.

Yani TEOG sınav sonuçları, öğrencinin nihai puanında %70 gibi yüksek bir oranda önem teşkil ediyor.

Örnek YEP hesaplama tablosu
yep
Puan eşitliğinde ne olacak ?
Öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının (YEP) eşit olması durumunda;

  • Tercih önceliği,
  • Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,
  • Özürsüz devamsız gün sayısının azlığı.
  • dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır.